A légtömörség ma már meglepő módon egy elfogadott követelmény sok szempontból, mégis egy rossz megoldásnak és közérzet rontó körülménynek titulált végeredmény. Minden nyílászárótól elvárjuk, hogy jól tömített legyen, de sokszor hallani azt a véleményt, hogy a túl tömített ház nem lélegezik ami rosszat tesz. Ehhez mi úgy állunk, hogy legyen minél légtömörebb a ház, mert ezzel minimalizálni lehet a nem direkt szellőzési hőveszteségeket, valamint hanggátlásilag is jobb az eredmény, de tegyünk mellé minden olyan megoldást és technológiát ami az így megnyerhető belső komfortot biztosítani tudja.
Sok új építésű ház az átadás után nagyon gyorsan lepenészedik. Ennek oka, hogy ők sem engedhetik meg maguknak, hogy süvítsen a szél a zárt ablak mellett mert senki sem szereti ezért tömör ház készül. rengetek vizes technológiával mint a vakolás, betonozás stb. Ezek után beköltözik egy család egy régi bérházból ahol csak a parapetkonvektor mögött egy 10 cm átmérőjű szabad nyílás volt a 100 éves fa ablakok körüli szellőzésről nem is beszélve. Mivel nincs benne a szokásukban, hogy fél óránként szellőztetni kell és el sem mondta nekik senki, ezt nem is teszik meg így feldúsul a pára a levegőben. A külső falsarkoknál, ablakok körül és más hideg pontokon kicsapódik a víz és ott megjelenik a penész.
Ez mind elkerülhető ha van a lakásban egy hővisszanyerő szellőztető rendszer. Ez a megoldás megengedi, hogy a lehető legtömörebb házat építsük. Sok szempontból rendkívül jó minőségtanúsítvány egy passzív ház értéket elérő légtömörségi vizsgálat.
A vizsgálat úgy folyik, hogy minden ajtó,ablak be van zárva, minden szifonban víz kerül és egy bejárati ajtó helyére egy nagy ventilátor kerül beépítésre. Ez a ventilátor felfújja a házat és az ellenállást pontosan vizsgálva megállapítja, hogy 50 bar nyomáson 1 óra alatt hányszor cserélődik ki a teljes légtérfogat. Egy passzívház megengedett legrosszabb értéke 0,6. Például a mi Kövér Lajos utcai házunk mért értéke 0,33. Itthoni rendszerben kötelezettség nincsen erre vonatkozóan. A belső túlnyomás alatt légsebesség mérővel vagy füsttel fel lehet deríteni a nem megfelelően kitömített pontokat.
Az alacsony érték azt jelenti, hogy kevés helyen távozik a benti levegő az akaratunk ellenére. Ez azt is jelenti, hogy jó minőségű nyílászárókat vettünk és precízen is lett beépítve, a villanyszerelő és gépész alaposan dolgozott és kitömített mindent hézagot, a vakoló csapat felület folytonos vakolatot hozott létre és ők is jó anyaggal dolgoztak. A későbbi munkafázisokat végzők odafigyeltek és nem fúrtak felesleges lukakat. Összességében technológiailag nem nehéz elérni a jó értéket, de nagyon komoly fegyelem és odafigyelés szükséges a kivitelezés minden pontjában ahhoz hogy megvalósuljon. Ahol ennyire összeszedett munka folyik ott általában a többi része a munkának szintén hasonló minőségű.