A házaink megfigyelésének egy fontos eszköze a kiépített monitornig rendszer.
Ezzel folyamatosan láthatjuk a gépészet aktuális teljesítményét, a fellépő hőigényeket , a hőszivattyúk és napelemek termelését.
Ez első sorban két dologra szolgál. Egyik a gyors hibaelhárítás. A házak jó hő megtartó képessége miatt mire a lakók észreveszik hogy leállás volt a fűtési rendszerben, már meg is oldódott a probléma. Illetve a pontos adatoknak köszönhetően olyan hibát is észrevehetünk amit e nélkül nem tudnánk meg soha. Egy hibásan, vagy egyáltalán nem beállított szabályozó rendszer lehet hogy a felhasználó felé semmilyen tünetet nem mutat, csak az épület fogyasztása nem ott van ahol lehetne, valamint hamarabb mennek tönkre a gépészeti alkatrészek. Ezeknek a hibáknak a kiszűrésére nagyon fontos a hosszabb időn át tartó megfigyelés, mérés és kiértékelés.
Harmadik pedig a hosszú távú ellenőrzés, hiszen a fogyasztási adatok gyűjtéséből akár energia tanúsításra is alkalmas adatokat nyerhetünk ki.
A képeken a kezelő felület illetve az adatok megjelenése látható. A grafikon az egyik lakás 2020 januári belső hőmérsékleteit ábrázolja látszik, hogy a szobában a bállított 22 fokhoz képest 21,7 volt a legkisebb ahova leesett ritkán és a 22,7 körül volt a maximmum hőmérséklet. Ezek a gépészeti rendszerek elengedhetetlenül fontosak ahhoz hogy tartható legyen a beállított kívánt hőmérséklethez képest a +-0,5 fok ingadozás éjjel nappal.